Peer mediační tým z Varnsdorfu očima studentky

16. 09. 2020

Gymnázium ve Varnsdorfu je jednou ze škol, na kterých se pilotoval program Mediace ve škole. A díky skvělé a kontinuální práci členů mediačního týmu má dnes mediace na gymnáziu svoje nepostradatelné místo

Zajímá vás, jak svoji roli varnsdorfští průvodci konfliktem vidí? Přečtete si představení peer mediačního týmu, které sepsala studentka a mediátorka Karolína Křížová

Role Peer mediátorů na Gymnáziu ve Varnsdorfu

Karolína Křížová

Počtem čtrnácti aktivních studentů tvoříme partu, jež dobrovolně věnuje čas ku pomoci nalezení společného řešení nepříjemné situace vzniklé mezi dvěma stranami. Také s chutí harmonizujeme prostředí třídních kolektivů a dbáme na zdravé vztahy se vzájemným respektem mezi žáky a kantory.

Mezi naše přednosti patří empatie, aktivní naslouchání a případná nestrannost v podobě nesoudící třetí strany ve smluvených mediacích. Víme, že impulzivní emoční reakce mnohdy zastírají pravou podstatu neshody. Emoční výlevy odvádí pozornost obou stran od fokusu řešené situace a zapříčiňují ještě vetší vzájemná nedorozumění. Naším velkým úkolem je proto emoce filtrovat a zneutralizované zrcadlit protější straně mediační kauzy.

Společně se posouváme znatelně dopředu. Bouráme bariéry přílišného komfortu a rozvíjíme svůj osobnostní potenciál. Skrze získané zkušenosti posouváme své komunikační schopnosti, které se stávají užitečné i v našich soukromých životech. Pomoc našim spolužákům, studentům varnsdorfského gymnázia, je pro nás  příjemnou saturací.